Cabbar Qaryağdıoğlu 1861-ci ildə Şuşada Seyidli məhəlləsində anadan olmuşdur. Uşaqlıqdan məhəllə uşaqları ilə "Qayabaşında", "Qırxpilləkəndə", "Ağzıyastı kahada" quzu otaran Cabbar saatlarla "Dəlikdaşın" üstündə oturaraq zümzümə edərdi.
Cabbar Qaryağdıoğlu xanəndə, bəstəkar, musiqi xadimi və Azərbaycanın 1935-ci ildə xalq artisti olmuşdur.
Azərbaycan xanəndəlik sənətinin ən görkəmli nümayəndələrindən biri idi. Cabbar Qaryağdıoğlunun səsi güclü dramatik-tenor tipli səs idi. O, bu güclü və əzəmətli səsi ilə son dərəcə lirik-minor ruhlu muğam sayılan "Segah"ı olduqca həzin və yumşaq, eyni zamanda, yanıqlı səsləndirməklə adamda elə təsəvvür yaradırdı ki, muğamı dramatik tenor yox, lirik tenor oxuyur.
Azərbaycanda opera sənətinin meydana gəlməsində də onun rolu böyükdür.
Opera səhnəmizin ilk aktyoru məhz Qaryağdıoğlu olmuşdur. Onun "Şahnaz"ı, "Qatar"ı, "Heyratı"sı musiqi xəzinəmizin ən qiymətli inciləridir. Cabbar Qaryağdıoğlu Azərbaycan
Dövlət Konservatoriyasının ilk təşkilatçılarından biri olmuşdur.
1934-cü il mayın 30-da Tiflisdə Cənubi Qafqaz xalqlarının incəsənət olimpiadasında 74 yaşlı Cabbar Qaryağdıoğlu qeyri-adi sənətkarlıq və saflığı ilə fərqlənən ən yaxşı çıxışına görə birinci yerə layiq görülmüş və Zaqafqaziya Mərkəzi İcraiyyə Komitəsinin birinci dərəcəli Fəxri fərmanı ilə təltif edilmişdir.
1936-cı il martın 31-də M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Dövlət Dram Teatrının binasında Cabbar Qaryağdıoğlunun anadan olmasının 75 illiyi təntənəli surətdə qeyd edildi.1938-ci ildə isə Cabbar Qaryağdıoğlu uzun illər səmərəli yaradıcılıq fəaliyyətinə və musiqi mədəniyyətimizin inkişafındakı ölməz xidmətlərinə görə "Şərəf nişanı ordeni" ilə təltif edilmişdir.
Cabbar Qaryağdıoğlunun fonovalikə köçürülmüş 50 xalq mahnısı 1938-ci ildə Azərbaycan musiqisini öyrənən elmi tədqiqat kabineti tərəfindən "Azərbaycan xalq nəğmələri" başlığı altında ayrıca kitab şəklində çap edilmişdir.
Cabbar Qaryağdıoğlunun şairliyi də vardı. "İrəvanda xal qalmadı" adlı mahnı bəstələyib oxuyur.
XX yüzilin əvvəllərinədək Azərbaycan xanəndələri farsdilli şeirlərlə muğam melodiyalarını ifa etmək ənənəsinə riayət edirdilər. Bu ənənəyə görkəmli Azərbaycan xanəndəsi Cabbar Qaryağdıoğlu son qoydu. Onunla başlayaraq, muğamların Azərbaycan dilində ifası Azərbaycanda, eləcə də Azərbaycan muğamlarının çox geniş populyarlığa malik olduğu bütün Güney Qafqazda ənənəyə çevrildi.

Jabbar Qaryagdioglu was born in 1861 in Seyidli neighborhood of Shusha. As a child, Jabbar, who used to graze lambs with the children of the neighborhood in "Gayabashi", "Kirkhpillakende", "Aghzyasti kahada", would hum for hours sitting on "Dalikdash".
Jabbar Qaryagdioglu was a singer, composer, musician and People's Artist of Azerbaijan in 1935. Azerbaijan was one of the most prominent representatives of the art of singing. Jabbar Qaryagdioglu's voice was a strong dramatic-tenor type.
With this strong and majestic voice, he sang "Segah", which is considered to be an extremely lyrical-minor spirit mugam, very sad and soft, but at the same time burning, giving the impression that the mugam is sung by a lyrical tenor, not a dramatic tenor. Its role in the emergence of opera in Azerbaijan is also great.
Qaryagdioglu was the first actor of our opera stage. His "Shahnaz", "Qatar", "Heyrati" are the most precious pearls of our musical treasure. Jabbar Qaryagdioglu was one of the first organizers of the Azerbaijan State Conservatory.
On May 30, 1934, at the South Caucasus Art Olympiad in Tbilissi (Georgia), 74-year-old Jabbar Qaryagdioglu was awarded the first place for his outstanding performance and purity and was awarded the First Order of Honor of the Transcaucasian Central Executive Committee.
On March 31, 1936, the 75th anniversary of Jabbar Qaryagdioglu's birth was solemnly celebrated in the building of the Azerbaijan State Drama Theater named after M.Azizbeyov. was awarded the "Order".
50 folk songs of Jabbar Qaryagdioglu translated into the background were published in 1938 by the scientific research cabinet studying Azerbaijani music under the title "Azerbaijani folk songs".
Jabbar Qaryagdioglu also had poetry. He composed and sang the song "There are no points left in Yerevan".
Until the beginning of the 20th century, Azerbaijani singers followed the tradition of performing mugham melodies with Persian poems. Prominent Azerbaijani singer Jabbar Qaryagdioglu put an end to this tradition. Starting with it, the performance of mughams in the Azerbaijani language has become a tradition in Azerbaijan, as well as in the entire South Caucasus, where Azerbaijani mughams are very popular.