Bülbül 22 iyun 1897-ci ildə Şuşa yaxınlığında Xanbağı adlanan yerdə anadan olmuşdur. 1920-ci ildən Azərbaycan Dövlət Akademik Opera və Balet Teatrının (o zamanlar Birləşmiş Dövlət Teatrı opera truppası) solisti olmuşdur.
Fəaliyyətinin ilk illərində Üzeyir Hacıbəyovun "Leyli və Məcnun" (İbn Salam), "Əsli və Kərəm" (Kərəm), Z.Hacıbəyovun "Aşıq Qərib" (Qərib) operasında oynamışdır. 1927-ci ildə Bakı Konservatoriyasını bitirmişdir. Təhsilini davam etdirmək üçün dövlət xətti ilə İtaliyanın Milan şəhərinə getmişdir.
1931-ci ildə Milan Konservatoriyasını (Cüzeppe Anselmi, Delliponti və R. Qraninin sinfini) bitirib Azərbaycana geri dönmüş və Azərbaycan Dövlət Konservatoriyasında dərs deməyə başlamışdır.
1932-ci ildə onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan Dövlət Konservatoriyası nəzdində Azərbaycan xalq musiqisini öyrənən Elmi-Tədqiqat Musiqi Kabineti yaradılmışdır. 1937-ci ildə Moskvada Bülbülün təşəbbüsü ilə Ümumittifaq vokal konfransı keçirildi.
Bülbül aşıq yaradıcılığına dair şifahi materialların — xalq nağılları, əfsanə, dastan, qəzəllərin, aşıq musiqi yaradıcılığının 250 çap vərəqi həcmındə toplanması üçün briqadaların təşkil edilməsinin təşkilatçısıdır. Bülbül 1938–1961-ci illərdə keçirilmiş aşıqlar qurultaylarının və parlaq istedadların üzə çıxarılması üçün ilk musiqi olimpiadasının keçırılməsinin təşəbbüskarıdır.
1957-ci ildə keçirilən VI Ümumittifaq Moskva festivalında Şərq xalqlarının klassik oxuma müsabiqəsinin münsiflər heyətinə sədrlik etmişdir.
1961-ci ilin iyul ayında Şuşa şəhərində, keçmiş Şuşa real məktəbin zalında konsert verib. Bu konsert Bülbülün Şuşadakı axırıncı konserti idi.

Bulbul was born on June 22, 1897 near Shusha in a place called Khanbaghi.
From 1920 he was a soloist of the Azerbaijan State Academic Opera and Ballet Theater (then the opera troupe of the United State Theater).
In the first years of his activity he played in Uzeyir Hajibeyov's "Leyli and Majnun" (Ibn Salam), "Asli and Karam" (Karam), "Ashig Garib" (Garib). In 1927 he graduated from the Baku Conservatory and continued his education in Milan, Italy.
In 1931, after graduating from the Milan Conservatory (class of Giuseppe Anselmi, Delliponti and R. Grani) and returned to Azerbaijan where began teaching at the Azerbaijan State Conservatory. In 1932, on his initiative, the Scientific-Research Music Center to Study Azerbaijani Folk Music was established at the Azerbaijan State Conservatory.
In 1937, the All-Union Vocal Conference was held in Moscow at the initiative of Bulbul. Bulbul also was the initiator of the ashug congresses held in 1938–1961 and the first music olympiad to reveal brilliant talents.
At the VI All-Union Moscow Festival in 1957, he chaired the jury of the Oriental Classical Reading Competition. In July 1961, he gave a concert in Shusha, in the hall of the former Shusha Real School. This concert was Bulbul's last concert in Shusha.